Životopis

MUDr. Vítězslav Maláč, narozen roku 1957 v Krnově a žijící v Krnově. Po základní a střední škole a po vojně několik let pracoval a po té studoval na lékařské fakultě UP v Olomouci a současně byl posluchačem p. prof. Aleše Rybky na ostravské konzervatoři v oboru hry na varhany. Ve svém profesním životě postupně prošel jednotlivými zaměstnáními ve zdravotnictví – od ošetřovatele, zdravotní sestry, rentgenového laboranta, lékaře i primáře chirurgického oddělení a ředitele Sdružených zdravotnických zařízení, později v privátní chirurgické praxi. V roce 1991-92 po stážích v Rakousku a různých klinikách ČR zavedl v okrese Bruntál laparoskopické metody operací v chirurgii. Kromě atestací I. a II. stupně v chirurgii absolvoval četná školení a množství pobytů na různých pracovištích – plastické chirurgie ve Fakultní nemocnici v Brně a Ostravě, plastické a rekonstruktivní chirurgie ruky ve Vysokém nad Jizerou, neurochirurgii ve Fakultní nemocnici Ostrava, Traumacentrum (úrazová chirurgie) FN Ostrava, všeobecná a hrudní chirurgie Ostrava, částečným úvazkem pracoval na II. chir. klinice Fak. nemocnice Olomouc, získával certifikáty v miniinvazivích metodách v chirurgii, také certifikát v Laser estetic centru v Praze k operacím laserem a v aplikaci botulotoxinu a restylanu v estetické chirurgii. Absolvoval postgraduální studium v Institutu pro další vzdělávání lékařů a farmaceutů v Praze v oboru řízení zdravotnictví atd.

V roce 1997 převzal nemocnici (SZZ) Krnov zadluženou se ztrátou několika desítek milionů a během 4 let ji převedl do přebytku v hospodaření a připravil nemocnici k rekonstrukci. V roce 1997 byl Krnov také postižen rozsáhlými povodněmi. Jako ředitel nemocnice v prvních dnech záplavy koordinoval záchranné práce, protože nemocnice bylo jediné místo v Krnově s vlastním zdrojem energie. V prostorách nemocnice nalezly azyl policejní složky, odtamtud byla organizovaná a rozdělovaná humanitární pomoc, se kterou přilétaly helikoptéry atd.

V r. 1998 ve velkém konkurenčním boji úspěšně provedl nemocnici Krnov výběrovým řízením na tzv. akutní lůžkovou péči a tak zajistil další existenci nemocnice Krnov.

V roce 2001 se privatizoval a zavedl v okrese operace Laserem. V privátní praxi je dosud, velké operace (jako např. laparoskopické operace, totální odstranění štítné žlázy apod.) prováděl v nemocnici v Krnově a Rýmařově a později v nemocnici v Bruntále.

V roce 2008 byl občany zvolen osobností města Krnova.

V roce 2010 kandidoval do senátu, dosáhl na třetí místo a do druhého kola senátních voleb tedy nepostoupil.

Nikdy nebyl členem jakékoliv politické strany, ale jako nezávislý za KDU pracoval v městském zastupitelstvu opakovaně od roku 1989 – 90 až do roku 2013.