Senátní volby 2016

Na této stránce jsou uvedené články týkající se kandidatury do Senátu ČR při volbách v roce 2016. Stránka o minulé kandidatuře v roce 2010 se nachází zde.

Povolební vyjádření


Děkuji vám za veškerou podporu, kterou jste mi projevovali před volbami na facebooku, při osobních setkáních a nakonec i u volebních uren. Moc si vaší přízně vážím. Volby nedopadly zcela dle našich představ, ale takový už je život. Volební výsledek mi přece jen dává jistotu podpory nezanedbatelné části společnosti a kvůli tomu se budu dále snažit pracovat pro rozvoj našeho regionu, alespoň v rámci svých možností.

 

MUDr. Vítězslav Maláč

Rozhovor uveřejněný v Parlamentních listech


„Často slyšíme, že peníze na zdravotní péči nejsou, ale na reklamy zdravotních pojišťoven při přetahování klientů mezi nimi se snadno najdou,“ říká chirurg Vítězslav Maláč, nezávislý kandidát do senátu za KDU-ČSL. Ten si v minulých letech získal oblibu na Bruntálsku i v celém Moravskoslezském kraji nejen jako lékař, ale také jako nesmlouvavý kritik politické korupce. „Chtěl bych navrhnout nepromlčitelnost korupčního jednání a zamezit v tomto případě i použití prezidentské milosti v případě nepoctivého politika nebo veřejného činitele. Současně bych podporoval zákon o ochraně oznamovatele korupce,“ ještě dodává.

Na stránkách vaší strany, za kterou kandidujete jako nezávislý, uvádíte, že chcete přispět k tomu, aby pojmy jako etika a morálka nebyly v naší politice jen prázdnými slovy. Jakým způsobem toho chcete dosáhnout? V minulosti jste byl známý i jako odvážný kritik některých politických osobností Moravskoslezského kraje, ale i poměrů v mnoha politických stranách. Pokud byste byl zvolen, pokračoval byste v tomto nelehkém boji? Inicioval byste například ještě další, podobný zákon, jako je ten nejnovější o střetu zájmů, který před několika dny schválil Parlament ČR?

K etice a morálce v politice musíme přispět především osobním příkladem. Nejsem tak naivní, abych si myslel, že mohu měnit povahy lidi v padesáti nebo šedesáti letech. Stav etiky a morálky v politice tedy záleží především na tom, jací lidé budou zvoleni. Současně věřím, že i jednotlivec zmůže mnohé, pokud je dostatečně vytrvalý a pevný v zásadách.

Domnívám se, že každý má právo na informaci o nefér praktikách politiků nebo veřejných činitelů a jejich kšeftech; a takové informace je třeba zveřejňovat, protože české právo je často neřeší. Samozřejmě bych takto postupoval i v senátu. Navrhl bych nepromlčitelnost korupčního jednání a nemožnost použít prezidentské milosti v případě zkorumpovaného politika nebo veřejného činitele. Současně bych podporoval zákon o ochraně oznamovatele korupce.

„Oligarchové si budou muset vybrat. Buď členství ve vládě, nebo dotace, veřejné zakázky a vlastnictví médií,“ uvedl předseda vlády Bohuslav Sobotka ke zmíněnému zákonu o střetu zájmů, kdy ministři nebudou moci vlastnit média a dostávat dotace ani veřejné zakázky. Ministr financí Andrej Babiš potom označil politiky, kteří tento zákon prosadili za zoufalce. Co si vy sám myslíte o této nové legislativní normě? Kdybyste byl už nyní v Senátu, schválil byste také tento zákon?

Tento zákon bych určitě schválil. Média by měla být ze své podstaty nezávislá, novináři by neměli být pod žádným politickým tlakem či účelovou cenzurou od svých nadřízených. Podobně zhoubný vliv mohou mít na média v menším měřítku i lokální politici – vlivní podnikatelé, kteří vlastní například radniční nebo regionální tisk. Proto je dobře, že podobný zákon existuje, i když se zdá, že je šitý na Andreje Babiše. Bohužel ještě pořád je u nás dost takových politiků, kterým podobný střet zájmů nevadí, i když sami dobře vědí, že se jedná o poškozování demokracie. Takovým jde jen o vlastní prospěch.

Celý život se pohybujete v oblasti zdravotnictví, zastával jste i post ředitele velké regionální nemocnice. Co si myslíte, že by se ještě dalo na českém zdravotnictví zlepšit? Jak například hodnotíte práci současného ministra zdravotnictví Němečka? Existuje u nás vůbec recept na to, aby z českého zdravotnictví neodcházeli lékaři a sestry za vyššími výdělky do zahraničí?

K pacientovi by mělo být přistupováno jako k nemocnému člověku, ne jako ke zdroji peněz. U nás je systém nastaven právě opačně. Často slyšíme, že peníze na zdravotní péči nejsou, ale na reklamy zdravotních pojišťoven při přetahování klientů mezi nimi se snadno najdou. Ty se také předhánějí v nabídce různých bonusů a podobně, jenom aby měly víc klientů, a tedy větší platby od státu; a tak by se dalo pokračovat a jmenovat dále nákupy předražených přístrojů vedením nemocnic – tedy ve svém důsledku úniku peněz ze systému pro něčí soukromý prospěch. Je potřeba pojmenovat toto tunelování zdravotnictví a dohledat ty podnikavce – politiky, manažery nemocnic, ale i firmy, které se obohacují na úkor zdravotníků, a přinutit tyto „chytráky“, aby do systému vrátili nakradené peníze.

Důvodem odchodu lékařů do zahraničí není jen touha po zisku, ale mnohdy nespokojenost s prostředím, ve kterém pracují a studují. Nejde jen o peníze, to je hrubé zjednodušení problému.

Nedávno proběhla v Česku stávka ambulantních, soukromých lékařů. Ti především požadovali (stejně jako ve veřejném sektoru zdravotnictví) navýšení plateb za svoje úkony. Současný ministr Němeček ji okomentoval jako stávku milionářů a podivoval se nad tím, proč soukromí lékaři nepočkali do konce příštího měsíce, kdy má prý být schválena nová úhradová vyhláška. Pracoval jste léta v obou sektorech. Jak na celou tuto záležitost nahlížíte? Na čí straně je „pravda“? Na straně soukromých lékařů, nebo ministra?

Návrh ministerstva zdravotnictví, aby ambulantní lékaři měli povinné stáže v nemocnicích, byl naštěstí stažen, ale domnívám se, že jde spíše o bezradnost pana Němečka při řešení nedostatku lékařů v nemocnicích. Soukromí lékaři nemají na růžích ustláno a žijí mnohdy v nejistotě v našem českém turbulentním prostředí, kdy ve zdravotnictví nemusí platit stejná pravidla, která ještě platila před nedávnem. Nemocnice má větší sílu při vyjednávání s úředníky ministerstva. Nemocnici jen tak nikdo nenechá padnout, protože je to pro politiky tenký led a v příštím volebním období by nemuseli být zvoleni.

Privátní lékaře nikdo neoddluží, pokud se dostanou do problémů, nemocnici ano. Politici se mnohdy předhání, hlavně před volbami, jak pomoci různým zdravotnickým zařízením, aby získali politické body do voleb. Prohlášení, že jde o stávku milionářů, je nefér, ordinace má také velké náklady. Je to podobně morálně nízký tah, jako když televize nabádala pacienty, aby si kontrolovali výkony u pojišťoven. Bylo tak nepřímo řečeno, že lékaři jsou podvodníci, a to se dotklo všech slušných lékařů. Takovými kroky určitě nedojde ke zlepšení situace ve zdravotnictví, naopak už dnes mladí často nevidí dobrý důvod, proč jít na medicínu. I z toho se dá usuzovat, že to skutečně není jen otázka peněz.

Moravskoslezský kraj není jen Ostravsko, ale také regiony s největší nezaměstnaností v republice, jako je Karvinsko a Bruntálsko, za které kandidujete. Pamatoval byste i na tyto chudší regiony? Co by jim mohlo pomoci k větší prosperitě podle vašeho názoru? Na stránkách KDU-ČSL hovoříte také o investicích do těchto postižených oblastí. Máte na mysli některé konkrétní záměry?

Bruntálsko samozřejmě patří mezi regiony, které jsou v naší zemi nejvíce vzdálené od velkých prosperujících center. V senátu bych se rád zapojil do práce na zákonu o rozpočtovém určení daní takovým způsobem, aby bylo do těchto oblastí přivedeno více financí. Důležitá je také dopravní dostupnost regionu a pobídky pro zaměstnavatele. Tím můžeme docílit i toho, aby zde mladí lidé zůstávali a pomáhali ve svých rodištích zlepšovat celkovou úroveň života. Mladí však mnohdy nechtějí jen nečinně čekat, až jim někdo něco vymyslí nebo naplánuje život. Domnívám se, že je důležité lidem naslouchat a snažit se jim pomáhat. Mladí mají mnohdy lepší představu než my starší a své vize často prezentují, jen je třeba jim naslouchat. Stejně je důležité podporovat poctivé podnikatele. Určitě bych nechtěl skončit jako někteří politici, kteří mají nacvičená různá prohlášení, co všechno udělají, ale po volbách zůstane jen u slibů. Po takových zkušenostech se pak nemůžeme divit odporu řady slušných lidí vůči politice.

Podle posledních volebních průzkumů od některých agentur by mělo zvítězit v nastávajících krajských a senátních volbách hnutí ANO. V těsném závěsu má pak skončit ČSSD. Domníváte se, že to tak skutečně dopadne? A jak to, že veřejnosti například nevadí kauza Čapí hnízdo? Dokázal Andrej Babiš všechno převálcovat svým perfektním mediálním marketingem? A co říkáte na jeho kontroverzní prohlášení o koncentračním táboře v Letech a jeho dalších krocích v souvislosti s touto záležitostí?

Velké strany s horentním rozpočtem mají samozřejmě dobře zvládnutou marketingovou část své činnosti. Dokážou si zaplatit průzkumy veřejného mínění a potom říkat to, co lidé chtějí slyšet. Zdá se, že se Andrej Babiš s pomocí svých mediálních poradců dokáže vypořádat téměř s jakoukoli lapálií, která ho potká. Nezbývá tak než upozorňovat lidi ve svém okolí, aby hodnotili jednotlivé politiky podle toho, co opravdu dělají, ne podle toho, co říkají. Je to ale obtížné. Sám vím, že jen málokdo má čas, aby pečlivě sledoval jednotlivé kroky politiků a orientoval se v tom, co vlastně znamenají. Čapí hnízdo, komentář k němu i se lží, kterou pan Babiš zdůvodňoval tím, že zapíral kvůli rodině, je pro mě nepřijatelné; a lživý politik by neměl působit v žádné tak vysoké funkci. Je smutné, že v Česku „není nic hanba“. Proto předpokládám, že ANO bude ještě jedno volební období úspěšné. Vždyť i na obecní úrovni se jejich sdružení často rozpadají kvůli sporům, i když se to v televizi většinou nedozvíme.

I když v tomto týdnu proběhnou „jen“ volby senátní a do krajských zastupitelstev, velkým tématem je v nich přesto uprchlická krize. Mnohé strany si z toho dokonce udělaly své pilotní téma. Domníváte se, že uprchlické kvóty jsou po nedávném bratislavském summitu EU skutečně politicky mrtvé, jak to v ČT tvrdil slovenský premiér Fico i Bohuslav Sobotka? A jaký názor na ně zastáváte vy sám? Má vedení EU právo diktovat svým členským zemím počty migrantů, jež mají přijmout?

Domnívám se, že EU nemá právo diktovat kvóty, rozhodovat by o tom měly až samotné vlády jednotlivých zemí. Evropská unie by měla také v této záležitosti nabízet svým členským státům vhodné návrhy na společná řešení, která by uprchlickou krizi postupně eliminovala. To, co lidem na migrační vlně nejvíce vadí a čeho se obávají, je především kriminalita. Zvláště naše společnost se s kriminalitou na různých úrovních nedokáže vypořádat a lidé s tím už mají negativní zkušenosti. Sám bych byl velmi kritický a velmi obezřetný při přijímání uprchlíků, protože nejsme schopni rozpoznat, kdo je člověk v nouzi, kdo je jen ekonomickým uprchlíkem a kdo dokonce teroristou. Jistě se shodneme na tom, že lékař uprchlý z Ukrajiny toužící po klidném životě zde u nás nám nikomu nevadí. Jinak je to s člověkem, který nám chce třeba vnutit svou kulturu, své zákony nebo svou víru násilím.

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Korupce-by-mela-byt-nepromlcitelna-navrhuje-senatni-adept-Je-chirurg-a-kandiduje-v-drsnem-kraji-takze-to-stoji-za-to-456574

MUDr. Vítězslav Maláč

Má cenu chodit k volbám?


Od mnoha lidí slyším, že chodit k volbám nemá cenu. Říkají, že všichni kandidáti před volbami jen slibují, ale po volbách není po plnění slibů ani památky, že všichni kandidáti jsou stejní, tedy stejně není z koho vybírat, případně je politika vůbec nezajímá. Těmto hlasům v mnohém rozumím, mě samotnému silně vadí plané sliby a mnohdy lži a intriky našich politiků.
Věřím tomu, že právě ve volbách do senátu si lidé mohou vybrat zástupce, kterého znají. Mohou vybrat kandidáta, který neslibuje nemožné, ale kterému věří na základě jeho skutků. Změny k dobrému – na rozdíl od změn ke zlému – nejsou nikdy rychlé. Jsou mnohem obtížnější a zranitelnější.
Musíme se přinutit jít k volbám. Již 26 let máme svobodu k volbám jít nebo nejít. To je jistě změna k lepšímu. Ovšem je to také mnohem zranitelnější stav. Když mnoho slušných lidí k volbám nepůjde, bude to znamenat úspěch těch, kdo vítězí na základě levných slibů, pochybných reklam a bez jakékoli zodpovědnosti.
Může se zdát, že všichni kandidáti jsou na první pohled stejní. Prosím, podívejte se na minulost jednotlivých kandidátů, na jejich vazby na některé pochybné politiky a důvod úspěchu ve vedoucích funkcích. Nevěnujte pozornost pouze předvolebním slibům.

Prosím, zvažte pečlivě svůj hlas a přijďte k volbám.

MUDr. Vítězslav Maláč

Klip


Povaha mé nezávislosti


Desítky let jsem zcela nezávislý na jakémkoli politikovi nebo politické straně nebo hnutí. Je to otázka vnitřního přesvědčení, na které stále upozorňuji. Stál jsem před rozhodnutím, zda běhat po městě a shánět podpisy pro moji kandidaturu do Senátu nebo léčit nemocné lidi v mé ordinaci. Zvolil jsem to druhé, neboť považuji za důležitějsí léčit, než shánět podpisy. Proto jsem přijal nabídku okresního sdružení KDU ­tedy kandidatury do senátu jako NEZÁVISLÝ KANDIDÁT. V minulosti jsem se veřejně vymezoval i proti některému jednání v KDU ČSL na krajské úrovni a přesto se tato strana zachovala natolik demokraticky, že mi nabídla kandidaturu v těchto volbách. Pro toto mé přesvědčení a nezávislost jsem vadil některým lidem před rokem 89 i po něm. Kvůli této nezávislosti a nezávislém rozhodování jsem byl odvolán z funkce ředitele nemocnice, když jsem byl tlačen do neférových praktik některými krnovskými politiky. V mém věku na své nezávislosti v politice nehodlám nic měnit. Pokud budu zvolen do Senátu, budu se opět rozhodovat podle svého svědomí, jako dosud. Svou nezávislost zdůrazňuji i proto, že jsem přesvědčen, že volba do senátu je volbou osobností, ne politických stran nebo hnutí, jinak by Senát postrádal smysl.

MUDr. Vítězslav Maláč

Článek 3 pro Moravskoslezský deník – Peníze na prvním místě?


Chci napsat několik slov o oblasti, které se věnuji po celou dobu své profesní kariéry – o zdravotnictví.

Prioritu této oblasti vidím samozřejmě v organizaci zdravotnictví u nás. Je zřejmá potřeba zdravotníků vysoce odborně způsobilých a zodpovědných, ale ani sebelepší lékaři nedokáží svůj potenciál plně rozvinout, pokud jsou tlačeni k tomu, aby svá rozhodnutí dělali primárně v zájmu výdělku, případně úspor ve zdravotnickém zařízení. I v našem systému zdravotnictví je možné provádět kvalitní lékařskou péči, a na mnoha pracovištích jsou vynikající odborníci, často ale musí bojovat s tím, že se zdraví stává byznysem. Někdy se dokonce stává, že je veřejné zdravotnictví využíváno k osobnímu prospěchu politiků a některých zdravotnických pracovníků, obvykle na manažerských pozicích, aby se sami obohatili např. na nákupech uměle předražených přístrojů a materiálu, což je naprosto nepřijatelné. Nemorální chování bývá často povyšováno na nutnost v obchodním jednání i ve zdravotnictví.

Je nutné dělat vše pro to, aby v centru pozornosti zdravotnictví nebyly peníze, ale nemocný člověk. Je zapotřebí, aby k pacientovi bylo přistupováno jako k jednotlivci s individuálními potřebami. Žádným zákonem není možné zajistit charakterní jednání a morální odpovědnost lidí, kteří by se měli řídit Hippokratovým: „Smutný je život, jímž provívá odporná chtivost peněz jako ledový vítr.“

MUDr. Vítězslav Maláč, kandidát na senátora

Tisková zpráva: představení kandidátů KDU-ČSL


Tisková zpráva ze dne 22. dubna 2016 – představení kandidátů KDU-ČSL pro senátní volby 2016: http://www.kdu.cz/aktualne/zpravy/kdu-csl-predstavila-sve-kandidaty-do-senatu

Článek 2 pro Moravskoslezský deník – Dvě možnosti.


Dnes a denně jsme prostřednictvím masových médií zaplavováni velkým množstvím zpráv o neustále se zhoršující zdravotní péči, o velké nezaměstnanosti, která už zvláště náš region svírá citelně, o odchodu mladých lidí do větších měst, slyšíme o výrazném úbytků lékařů, nefér praktikách na půdě podnikání velkých firem i jednotlivců a mnohém dalším. A nezůstává jen u zpráv. Tyto zprávy se stávají už každodenní realitou našich obyčejných dnů, kdy začínáme na vlastní kůži tuto situaci pociťovat. Začíná být obtížné sehnat zubního lékaře, případně je třeba za lékařským ošetřením složitě dojíždět. Nefér praktiky se nás dotýkají buď přímo, třeba i na našem pracovišti nebo prostřednictvím veřejně vykonávaných funkcí. O obtížnosti nalezení pracovního místa ví v našem regionu snad každý. Uvědomuji si, že člověk má vždy jen dvě možnosti – nečinně přihlížet dané situaci a čekat, co se stane (nebo nestane) a nebo aktivně jednat, snažit se zakročit a to i s vědomím, že s „operačními nástroji“ typu: slušnost, poctivost a fér jednání se v dnešní politice dá jakýchkoli cílů dosáhnout jen obtížně. Přesto všechno si ale myslím, že to jsou hodnoty, kterých by se člověk vzdávat neměl a stejně tak by neměl jen nečinně přihlížet špatnostem kolem sebe, ale snažit se aktivně udělat něco pro to, aby situace v jeho regionu, jeho zemi byla lepší.

MUDr. Vítězslav Maláč, privátní chirurg

Článek 1 pro Moravskoslezský deník


Při sametové revoluci jsme si slibovali, že nám již nebude nikým diktováno, kdo má stát v čele, ale naopak že si my sami vybereme ty nejlepší z nás a pokud se neosvědčí, v příštích volbách je vyměníme. Zdá se ale, že i po tolika letech se nám to stále nedaří a stále jsou úspěšní spíše ti z nás, kteří umí co nejvíce věcí naslibovat, případně umí nejlépe lichotit.

Jistě existují mezi vrcholnými politiky lidé, kteří k politice přistupují jako ke službě, ale je jich žalostně málo. V poslední době opět vidíme spíše příklady toho, jak jde politikům především o to, aby si vystavěli vlastní pomníky, případně zmnožili své dosavadní bohatství. Zdá se tedy, že se potvrzují slova prezidenta Masaryka: „Naše demokracie je stálou reformou, stálou revolucí, ale revolucí hlav a srdcí.“ V demokracii tedy asi není možné dostat se do bodu, ve kterém bychom si mohli říct, že máme splněno. Stále je zapotřebí, abychom přemýšleli, abychom sledovali lidi, které jsme si zvolili, zda opravdu dělají to, co říkají. I když asi není možné zajistit, aby představitelé naší země byli lidé pevní ve svých postojích i morálce, jistě má smysl snažit se k tomuto cíli dostat.

MUDr. Vítězslav Maláč

Vyhlášení kandidatury


Milí přátelé,

rozhodl jsem se kandidovat v podzimních volbách do Senátu ČR v našem volebním obvodu Bruntál, v němž celý život žiji a pracuji. Budu se ucházet o vaše hlasy jako nezávislý, s podporou KDU-ČSL.

Jsem si vědom toho, že politika není řemeslo, které by bylo ve společnosti hodnoceno pozitivně a když vidím, co se v politice děje, tak tomuto postoji zcela rozumím. Také to je ale jeden z důvodů, proč jsem se rozhodl kandidovat. Chtěl bych přispět k tomu, aby v naší politice pojmy jako etika a morálka nebyly jen prázdnými slovy. V životě jsem se pohyboval v takových funkcích, kdy jsem se s různými politiky musel často potkávat a o celkové úrovni politiky si proto nedělám iluze. Věřím ale, že slušnost a pravdivost lze do politiky navrátit a osobně cítím, že nestačí jen sedět a nadávat na poměry.

Senát Parlamentu ČR je často vnímán jako přebytečná instituce. Myslím si, že tomu tak není a má smysl jej podporovat. V minulosti Senát již několikrát prokázal, že je důležitá ústavní pojistka, v dnešní neklidné době možná ještě důležitější než dříve. Senát může zabránit případným radikálním změnám politického systému. Často koriguje zákony, které schválí Poslanecká sněmovna a opravuje mnoho záměrných či nezáměrných chyb v zákonech, které by jinak byly schváleny. V Senátu je člověk také více slyšet jako osobnost a může tak mnohé věci změnit, oproti Poslanecké sněmovně, kde jednotlivce nikdo neposlouchá.

V případě svého úspěchu v těchto volbách v žádném případě nehodlám opouštět náš obvod. Budu k dispozici pacientům v chirurgické ambulanci v Krnově stejně jako dosud, jen bude upraven objednávací systém, kdy se lidé budou předem (telefonicky) objednávat, což kvůli dlouhým čekacím dobám pacienti vyžadují již nyní. Ať už sám nebo prostřednictvím svých spolupracovníků budu také naslouchat problémům ve všech částech našeho velkého obvodu, který se rozléhá od Opavy až po Rýmařov a od Budišova nad Budišovkou až po Osoblahu.

V Senátu PČR se hodlám orientovat na oblast zdravotnictví, ve které se celý život pohybuji, a na propagaci a snahu o investice do našeho regionu.

S díky za vaši případnou podporu,

MUDr. Vítězslav Maláč